Co je to ten „DIP“

Do právního řádu byl DIP zaveden s účinností od 1. ledna 2024 zákonem č.462/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s rozvojem finančního trhu a s podporou zajištění na stáří. Legislativně byl začleněn do zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu (dále jen „zákon“), kde je upraven v ustanoveních § 134g až § 134k.
Jde o nový typ státem podporovaného spoření na stáří formou investičních a spořících produktů, které si může klient u poskytovatele vybrat. Jde o ryze komerční produkt bez garance výnosů. Zaměstnavatel nesmí ovlivňovat zaměstnance při výběru poskytovatele ani přijmout pobídku, která by mohla vést k porušení tohoto zákazu.
Poskytovatelem DIP mohou být jen v zákoně uvedené osoby (banka, spořitelní a úvěrní družstvo, obchodník s cennými papíry, investiční společnost, samosprávný investiční fond nebo zahraniční osoba s obdobnou činností jako některá z osob výše uvedených, pokud je oprávněna poskytovat své služby v České republice), které jsou na seznamu vedeném Českou národní bankou.
S poskytovatelem klient uzavře smlouvu na DIP a pak si vybírá z investičních a spořících produktů daného poskytovatele. Může se jednat o investice (jednu nebo více) do podílových fondů, akcií, termínovaných vkladů, spořících účtů v mezích úpravy zákona.
Stát se na investicích podílí formou slev na dani. Klient může získat daňový odpočet ve výši vložených vkladů, nejvýše však 48 000 Kč za rok. Započítávají se všechny vklady. Tento limit je společný pro všechny důchodové produkty, tedy i penzijní připojištění a životní pojištění.
Přispívat může i zaměstnavatel, kterému příspěvek přináší slevu na pojistném. Z příspěvku do výše 50 000 Kč za rok jednomu zaměstnanci zaměstnavatel neplatí sociální a zdravotní pojištění. I zde se jedná o společný limit pro všechny důchodové produkty pro jednoho zaměstnance.
DIP lze bez sankce ukončit výpovědí po 10 letech jeho trvání, a to nejdříve při dosažení 60 let věku. Pro případ dřívější výpovědi jsou stanoveny sankce v podobě zpětného dopočtu a doplacení všech odečtů z daní, které byly uplatněny včetně dodanění případných příspěvků od zaměstnavatele. V případě vybrání jen části prostředků předčasně, vznikne povinnost doplatit celou daňovou úlevu. Výjimku tvoří například výplata klientovi ve III. stupni invalidity, zánik poskytovatele nebo produktu apod. Toto omezení se vztahuje na každý jednotlivý účet DIP. Pokud si klient založí další účet DIP u dalšího poskytovatele, znovu se počítá lhůta 10 let.
Při přípravě vyjednávání Dodatku č. 2 jsme vycházeli z informací některých členů svazu, v jejichž kolektivních smlouvách byla možnost poskytování příspěvku zaměstnavatele na DIP sjednána již pro rok 2024.
S ohledem na vývoj úpravy důchodových předpisů, který směřuje k nižšímu růstu budoucích důchodů, svaz podporuje rozšíření možností zajištění na stáří. Proto jsme rádi, že se nám podařilo domluvit se s naším odvětvovým partnerem (zaměstnavatelským svazem) na doplnění KSVS v tomto smyslu. Nyní je již na zaměstnavatelích a podnikových odborech, zda příspěvek zaměstnavatele na DIP sjednají ve svých kolektivních smlouvách. A na zaměstnancích, zda budou chtít DIP využít.
JUDr. Antonín Těšík a Mgr. Markéta Marinková, svazoví právníci